Bu Senin Hikayen
 
ANASAYFA   HİKAYELER   HİKAYE GÖNDER   BİZE ULAŞIN   VİDEOLAR   EĞİTİM   FOTOĞRAFLAR
Bilişimle Kelebek Etkisi
Gönderilme Zamanı: 05.11.2008 00:59:20
Okunma(7960) Toplam Puan(375) Oylama(38)
Mutlaka duymuşsunuzdur kelebek etkisini , kelebek etkisi; Pekindeki bir kelebeğin kanat çırpması ile oluşturduğu o gözle görülmez dalgaların başka bir ülkede fırtınaya dönüşebilmesidir. Aslında Kelebek etkisi bir araya gelip aynı anda tek bir yürek olup kanatlarını çırparak Tüm dünyayı saran bir rüzgar akımı oluşturmaktır.

İşte hikayemizin ana çıkış noktası burası: Büyük bir ilin küçük ama şirin bir kasabasında nelerin başarılabileceğini anlatmak istiyorum sizlere. Öğretmenim, Hemde eğitim sevdalısı, çocukları için kendini her defasında feda etmeye çalışan, diğer öğretmen arkadaşlarım gibi sevgi dolu bir öğretmen. İlk görev yerim dik yamaçların, sislerle kaplı olduğu bir köy okulu idi. Masum gözler, ürkek yüreklerle dolu saflığın, çaresiz bakışların olduğu bir köy okulu. İşte ilk o zaman yırtmak istedim perdelerimi ve ilk o zaman haykırmak istedim her şeyimi. Yardım almak istiyordum çünkü yardıma ihtiyacım vardı. İnsan çaresiz kalıp materyal bulmayınca üretmek istiyor. Ve o öğretmenliğimin ilk yılarında durmak yerine koşmayı, Oturmak yerine harekete geçmeyi planladım.

Köy okulumun kapanması, merkezi bir okulda, ilk defa uygulamasının yapılacağı bir eğitim öğretim sistemine başlayacak olmak beni çok heyecanlandırmıştı. İlk o zaman karar verdim eğitim yazılımı üretmeye. Aslında uzun zamandır aklımdaydı ama bu yeni sistemde üretmek, hele de hiç bir şey yokken üretme fikri tam bana göreydi. Küçük odamda bilgisayarımdan başka hiç bir elektronik alet yoktu, küçük bir televizyon bile. O sene birinci sınıf okutacaktım ve bende öğrencilerim için Türkiye'de bir ilk olan ses temelli cümle öğretimi metodu ile okuma yazma öğretimi yapacaktım. Okulların açılacağı ilk hafta neler üretilebilir diye düşünürken geldi aklıma "Çizgi filmlerle okuma yazma öğretimi" projem, bir haftalık beyin fırtınası ile şekillenmeye başlamıştı beynimde. Adım adım çiziyordum planlarını kafamda ve her planlamada daha çok heyecanlanıyordum. Uzun yıllardır kendi çabalrımla çözdüğüm ama profesyonel olduğumu olabileceğimi hiç düşünmediğim Flash Macromedia programımı açıp ilk çizimlere başlamıştım bile. Amacım o minik ve herşeyden bi haber öğrencilerime en iyi eğitimi sunabilmekti. Kare kare işledim bir nakış edasıyla çizgi filmlerimi, hem kurguladım hemde seslendir. Her harfe bir çizgi film hazırlayarak öyle girdim derslere . Sadece çizgi film hazırlamak yetmezdi desteklemeliydi bu çizgi filmleri hazırlayacağım çalışma kağıtları ve bunun için hazırlıklara başlamıştım. Sonun her şey yolundaydı ve ilk kez uygulanan bu okuma yazma öğretimi sisteminde bir ilki hem uygulamış, hemde yüzde yüz başarıya ulaşmıştım. Çocuklarım her harfi çizgi filmlerle öğreniyor, hazırladığım çalışma kağıtları ile pekiştiriyordu.Onlar sadece oyun oynadıkalrını sanarlarken aslında okuma yazam öğreniyorlardı. Bense gecelerden arta kalan az ve yorucu zamanlarda uyumaya çalışıyor, uykumu alamasamda her sabah çocuklarıma koşuyordum, onları geleceğe güvenle hazırlamak için. Çocuklarım çalışma sayesinde belirtilen süreden çok önce okur yazar olmuşlar, hayatı sorgulamaya başlamışlardı. Artık televizyonu araç değil amaç olarak görüyor, seyredecekleri her şeyden öğrenilebilecek bir şeyler olabileceğini biliyorlardı.

Aynı yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz İyi Örnekler adı altın bir proje yarışması düzenlemişti. Bu açılım için ilk fırsat olacaktı benim için. Forumu ilk okuduğumda çok sevinmiştim, ayaklarım yere basmıyordu bile. Çünkü; çalışmamı anlatabileceğim bir yer vardı. Hemen katılıp projemi sundum. Sonuç beklediğim gibi olmuştu. Artık birinciliğe sahip bir projem vardı. Evet birinci olduğum için seviniyordum ama aklım hep diğer öğretmen arkadaşlarıma ulaşmakta idi . Asıl başarı bu çalışmayı bir köyün ücra köşesinde yalnızlığa terkedilmiş kardan yolları kapandığı için materyal alamayan öğretmenime ulaşmaktı ve bu birincilik açılım için bir fırsat olacaktı. Ama ne yazık ki bu açılımı Proje yarışmasının ödül töreninde yapamadık. Tanıtmak için fırsat bulmamdık çalışmamızı. Anadolu ajansı okulumuza gelip bizi onurlandırdı ama 2 saatlik çekimlere rağmen çalışmamız sadece TRT televizyonumuzun ana haber bülteninde 4 saniye gösterildi. Bu umut oldu bizim için belkide böylece ulaşılacaktı bize ve bizde paylaşacaktık. Olmadı bir türlü, tıkanıp kaldık hep bir yerlerde.

Daha sonra çalışmayı paylaşma adına neler yapabileceğim geldi aklıma yalnızdım ve paylaşmak istediğim bir çalışmam vardı. İlk aklıma gelen yine teknolojiyi kullanmak oldu. Kelebek etkisi fikri zaten buradan doğdu. Tıpkı kelebekler gibi bende kanatlarımı çırpacak yanımdaki kelebeklerin kanat çırpmasını sağlayacaktım. Böylece tüm Ülkemdeki kelebeklerime kanat çırptıracak, Türkiye'deki eğitimde bir rüzgar oluşturacaktım. Önce bir site tasarımı yaptım sonra kaynaklarımı hazırladım www.sinanuzun.com sitesi üzerinden yayın hayatına başladım. Tasarımı, kodlaması host ve domain ücreti ne varsa hepsini ben karşılıyor, ben hazırlıyordum. Yavaş yavaş benimle kanat çırpmaya başlayan dostlar edindim. Ve şimdi ulaşabildiğim kadar uçmaya başladım amacım Ülkemdeki 1. sınıf okutan, okutacak öğretmen velilerine ulaşmak ve onların kanat çırpışlarıyla bir rüzgar oluşturmak.

Sitemin yaklaşık 18 000 üyesi var. Sayılar, başarılar umurumda değil. Benim derdim bana bu topraklarda yaşama fırsatı veren, aldığım maaş sayesinde geçinebildiğim Ülkeme ve atalarıma karşı borcumu ödeme sorumluluğudur. Şu anda siteme giren tüm öğretmen ve velilerim bu projeyi tek bir kuruş ödemeden indirebilmektedirler. Sitemde ödemeler öğrenciler tarafından yapılmaktadır.Borç ise bu güzel öğrencilerimin gülücükleri ile ödenmektedir.

Öğretmenim çünkü; öğretmenliği ve çocukları çok seviyorum. Üretmek ve paylaşmak istiyorum çünkü; Üretmenin ve paylaşmanın en büyük mutluluk olduğunu düşünüyorum.

Tüm güzel çiçeklerin bahçıvanı olduğunuz bahçede açması dileğiyle.

Trabzon'un Şirin ilçesi Şalpazarı'ndan Kucak dolusu selamlar.

Sinan UZUN
Harf Çizgi Filmlerinden Örnek Kareler
Bilişimle Kelebek Etkisi
Yorum gönder Arkadaşıma gönder Puan ver
Bu hikayenin yorumları
Gönderen: Resul Bozlak30.01.2009 00:20:25
Şükran
Sayın Hocam! Sitenizi; materyal aramak için gezinirken keşfettim.Hemen üye oldum.Uzun lafa gerek yok.İnşallah emeklerinizin karşılığını bulursunuz.Hepimiz aynı çalışma ortamındayız.Onca emek harcayıp hazırladığınız materyalleri yahut ürettiğiniz bilgileri bu platformda tüm öğretmenlerle paylaşıyor olmanız, gerçekten takdire şayan...Sitenizden faydalanan herkes adına ŞÜKRANlarımı sunuyorum.
Gönderen: türkan ak16.12.2008 23:15:04
Değerli Öğretmenim
Canım öğretmenim, iki yıldır çalışmalarınızdan çok yararlandım.Allah razı olsun.Yukardaki yazınızdan sizi daha çok tanıdım ve daha çok takdir edip daha çok sevdim. Bu ışık dolu yolunuzda, yolumuzda herşeyin gönlünüzce, gönlümüzce olmasını dilerim. Saygılar..
Gönderen: cihanbeyli09.12.2008 20:30:02
teşekkürler
Çalışmalarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum
Gönderen: serpill26.11.2008 10:01:16
EMEĞİNİZE SAĞLIK
Eğitim konusunda sürekli bir heyecana sahip olmanız çok sevindirici.Meslektaşınız olarak bugüne kadar ki çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyor ve yararlanıyorum.içinizdeki kıpırtıları çok iyi anlayabiliyorum.sizinle aynı bakış açısına sahip binlerce dostunuz var bunu unutmayın.
Gönderen: Mürsel Türkdoğan24.11.2008 18:09:00
Tebrikler ve Başarılar
Ben 30 yıllık çalışma sonunda emekli olmuş bir Sınıf öğretmeniyim. Yaptıklarınız için sizi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Ayrıca ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZÜ de kutluyorum. Yurdumuzun sizin gibi çalışkan, azimli, vatanını seven kişilere, özellikle de, öğretmenlere çok ihtiyacı var. Teşekkürler SİNAN ÖĞRETMENİM.
Gönderen: melt16.11.2008 21:26:41
idealizm sönmesin
tebrikler sinan öğretmenim,10 yıllık öğretmenim heryıl,her gün farklı heyecanla okula gidiyorum .sizin gibi idealist öğretmen olmaya gayret ediyorum .en başarısız hissettiğim anlarda siz ve sizin gibiler içimdeki idealizmi yeşertiyor.teşekkürler sonsuz başarılar hikayenizin destekçisiyim.
Gönderen: 19195516.11.2008 12:57:22
kutlama
Sevgili Dostum,
Yalnız değilsiniz.Ben de 30 yıllık sınıf öğretmeniyim.Okula giderken her gün yeni bir heyecanla gidiyorum.Bu iş heyecansız olmaz.
Saygılarımla
Gönderen: eviş örs13.11.2008 22:12:45
hikaye
hikayeniz gerçekten güzel olmuş. tebrikler
Gönderen: esin ekinci tokmak12.11.2008 19:50:16
hakkın(M)ız
emeğinize sağlık...
kesinlikle hakkınız daha doğrusu hakkımız,çünkü bu site hepimizin.
Gönderen: Erkan ERBAŞ12.11.2008 18:54:32
Başarıya giden yol
Sinan Bey, Çalışmalarınız meslektaşlarınızın yoluna ışık tutmaktadır. Çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyor. Tüm 1.sınıf öğretmenleri ve Veliler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Yazınızın son cümlesinde dediğiniz gibi; Tüm güzel çiçeklerin bahçıvanı olduğunuz bahçede açması dileğiyle.
Gönderen: dilruba su12.11.2008 08:59:18
kutlama
Hocam tek kelime ile harikasınız.Başarılarınızın devamlı ve yolunuz hep açık olmasını diliyorum.
Gönderen: Meriç Çelenoğlu11.11.2008 15:30:00
HARİKASINIZ
sizinle gurur duyuyorum öğretmenim! harikasınız lütfen bu azimle ve hırsla devam edin. sizin sayenizde biler de çok çabalıyor ve bir şeyleri başarıyoruz.
Gönderen: Hüseyin Çalış10.11.2008 00:29:27
BRAVO
Ben felsefe öğretmeniyim. Aynı zamanda 1.sınıfta öğrencisi olan veliyim. Hasbel kader bilgisayar ilgiliyim. Teknik tarafını çok fazla bilmem. Ama hikayeniz beni etkiledi. Kızım için materyel araken, rastlantısal olarak Sinan beyin sitesine ulaştım.Gerçekten ilgi çekici ve nitelikli bir siteydi. Sizi tebrik ediyorum. Karşılıksız olarak böyle bir çaba için de olmak az bulunur. Bravo. Çalışmalarınızın devamını dilerim.
Gönderen: mikdad7909.11.2008 16:29:29
teşekkür
Hocam bu meşakkatli ama gurur dolu yolda sana başarılar diliyorum Çalışmalarınızı takdirle izliyor öğrencilerimizle paylaşıyoruz. ALLAHA EMANET OLUNUZ.
Gönderen: uğur erol09.11.2008 12:53:08
başarıların devamını dileri
sizin gibi meslek daşlarımıza ülkemizin ihtiyacı var.Bu halkanın genişlemesi dileğiyle hoşça kalın .
Gönderen: sınıfçı08.11.2008 21:20:49
teşekkürler
sinan bey sizi çalışmalarınızdan ve paylaşımlarınızdan dolayı tebrik ediyor azminizin ve başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.
Gönderen: Elif bahar08.11.2008 09:26:36
teşekkürler
sinan bey çalışmalarınızla yolumuz aydınlandı. iyi ki varsınız.Hikayeniz çok etkileyici. Umarım kelebeğinizin etkisi ihtiyacı olan tüm meslektaşlarımıza ulaşır.
Gönderen: bgs07.11.2008 18:16:04
Kutlama
Sayın Sinan UZUN
Sizi kanatlarınızı çırptığınız için kutluyorum.Ülkemizin sizin gibi kanat çırpan ÖĞRETMENlere çok ihtiyacı var.Öğretmenliği sadece sınıfa girip konuşarak ders anlatmak olarak düşünen öğretmenlerede çırptığınız kanatların rüzgarının bir gün onlarıda hareketlendirmesi dileğiyle.Selam ve Saygılar
Gürol SAYIN
Gönderen: erarslan07.11.2008 00:18:11
uzun hikaye :)
eğitim,uzun ve emek isteyen bir yolculuk.. uzun ve güzel bir hikaye :) emeğini bizlerle paylaştığın için,yol arkadaşlarına yol gösterdiğin için sonsuz teşekkürler...
Gönderen: deniz uzun06.11.2008 14:43:28
muhteşem bir yazı
Öğretmenim sizi tebrik ediyor canı gönülden kutluyorum.
Gönderen: DENİZ  SİVAS06.11.2008 14:28:38
TEŞEKKÜRLER
Sinan Bey,Bu size ikinci mail yazışım. Sitenizin daimi takipçisi ve de üyesiyim bir veli olarak. Sizi canı gönülden destekliyor ve de bir kardeşim olarak her yeni eyleminizi gururla takip ediyorum. ilk mailimde oğlumunda sizin sınıfınızda yer almasının ne kadar güzel bir fırsat olabileceğine dair bir iç geçirmem olmuştu. Çok şükür oğlumda bu sonbahar ilkokula başladı. şimdilik herşey yolunda öğretmen -veli dayanışması ile ilerlemeye çalışıyoruz. Her yeni seste sitenizdeki çizgi filmlerden destek alıyoruz. Bizeler veli olarak maalesef bizlere sunulanları şuanda tüketir vaziyetteyiz, gönül ister ki bizlerinde sizlere kaynak bakımından faydası olabilse. Müsait olduğunuzda sizlere ve de sitenize yapabileceğimiz destekler konusunda beni bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum. Sağlıcakla kalınız. Deniz Sivas
 
 
Banner ve Logolarımız   |   Sık Sorulan Sorular   |   Katılım Şartları   |   Site Haritası