Bu Senin Hikayen
 
ANASAYFA   HİKAYELER   HİKAYE GÖNDER   BİZE ULAŞIN   VİDEOLAR   EĞİTİM   FOTOĞRAFLAR
Şırnak köylerinde bilgisayar egitimi alan gençler telefon bile olmayan köylerde bilgisayara ilgi yarattı
Gönderilme Zamanı: 11.06.2008 19:41:38
Okunma(3803) Toplam Puan(51) Oylama(6)

Nazlı- ŞIRNAK
“Şırnak köylerinde bilgisayar egitimi alan gençler telefon bile olmayan köylerde bilgisayara ilgi yarattı”
Şırnak’ta doğup büyüyen Nazlı, Şırnak, Gençlik ve Kültür Evi İl gönüllü asistanı olarak olarak çalışmaktadır. Açıköğretimde “Büro yönetimi ve Sekreterlik” öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken,  “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” (BBBO) bilgisayar kursuna 2005 yılında  başvurarak katılmıştır. Bu kurs sayesinde bilgisayar kullanmayı ve temel programları öğrenmiştir.  
Sivil toplum aktivitelerine ilgi duyan Nazlı, Şırnak’taki  Kültür evi, BM Kalkınma Programı, GAP, Youth for Habitat gibi ile kuruluşlar ile işbirliği halinde olduğundan,  BBBÖ projesinden haberdar olmuştur. Nazlı’nın anlatımı ile biliyor ki, “Şırnak’ta sıyrılmanın,iş bulmanın tek yolu bilgisayar eğitimi alarak bilgisayarı etkin bir biçimde kullanabilmek”. Ancak, aldığı eğitim ile sadece bilgisayar kullanmayı bilmek ona yetmiyor. Çocukluk  hayali olan öğretmenliği gerçekleştirmek için aldığı bilgisayar eğitimin ötesine geçmek ve eğitici olmak istemiş. BBB֒nun eğitmenlik eğitimi kurslarını tamalayarak eğitmenlik sertifikası alabileceğini öğrenince çok sevinmiş ve hemem kurslara başlamış. Kursları başarı ile bitirdikten sonra bilgisayar eğitimi vermeye başladı ve eğitim vermeye devam ediyor.

Nazlı verdiği eğitim ile Şırnak merkez ve köylerdeki çocuk ve gençlere ulaşmaktadır.Gençlik ve Kültür Evi bünyesinde gezip yardım dağıttıkları köylerdeki gençler minibüslerle Şırnak’a getirilerek bilgisayar eğitimi verilmektedir. Nazlı’nın öğrencisi olarak bilgisayar eğitimi alan bu gençlerin köylerinde bilgisayar öğremeye ilgi artmıştır.  Nazlı’nın aktardığına göre bu ilginin sonucu, telefonu bile olmayan köylerin bilgisayar istediklerine şahit olunmuştur.  Nazlı’nın verdiği eğitim köylerde bu etkiyi yaratırken, Nazlı’nın iş yaşamını olumlu yüonde etkilemiştir. Eğitim çalışmaları ve bilgisayar bilgisi  Nazlı’nın bir anda 5-6 iş teklifini beraberinde almasını sağlamışır.  Nazlı gönüllü olarak çalışmaya devam edeceğini ve meslek hayatına atıldıktan sonra da gönüllü öğretmenliği bırakmıyacağını söylüyor.  “Öğretmek ve yardım etmek benim  doğamda var” diyen Nazlı, “insanın insana mecbur olduğunu bu yüzden de BBBÖ gibi bir sosyal sorumluluk projesinde çalışmaktan mutlu olduğunu” söylüyor.

BBBÖ Projesi Hikayeleri
Yorum gönder Arkadaşıma gönder Puan ver
Bu hikayenin yorumları
Gönderen: nazlimu03.07.2008 12:25:08
tebrik
tebrik ederim bende seni nazlı en büyüük özelliklerimizden birisi hem adaş olmamız hemde ikimizinde eğitmen olmaktan ayrı bir sevinç ve gurur kanağı olması heralde başarılarının daim olmasını temenni ederek daha iyi yerlere gelmen diileğiyle
Gönderen: kemal20.06.2008 07:47:13
başari bir şanş değildir
Başarı bir şanş değildir,bunu da Nazlı kardeşim en iyi bir şekilde gösteriyor.Tebrikler sana Nazlı, başarı seninle olacak eminim.
Gönderen: karaeks17.06.2008 17:33:51
tebrikler
tebrikler ........
Gönderen: Cuma13.06.2008 14:41:21
Tebirkler...
Başarılarınızın Devamını Diliyorum... ;)
 
 
Banner ve Logolarımız   |   Sık Sorulan Sorular   |   Katılım Şartları   |   Site Haritası