Bu Senin Hikayen
 
ANASAYFA   HİKAYELER   HİKAYE GÖNDER   BİZE ULAŞIN   VİDEOLAR   EĞİTİM   FOTOĞRAFLAR
Bilgisayar egitmenligi ve sosyal sorumluluk anlayışı sadece kendisini geliştirmedi, aynı zamanda toplumsal saygınlık sağladı
Gönderilme Zamanı: 11.06.2008 19:44:45
Okunma(2510) Toplam Puan(7) Oylama(1)
 Sinem Gökçe-Gönüllü Eğitmen
 “Bilgisayar egitmenligi ve  sosyal sorumluluk anlayışı sadece kendisini  geliştirmedi, aynı zamanda toplumsal saygınlık sağladı.”
         Elazığ’da doğup büyümüş ve lise bitene kadar da orada yaşamış Sinem, Mayıs 2007’de  kendisi ile görüşüldüğünde 19 yaşında idi.  Sinem’in ailesi ve diğer akrabaları Diyarbakır’da olduğundan ve Diyarbakır’ın kısmen de olsa daha gelişmiş olduğunu düşündükleri için iki yıl önce bu şehre taşınmışlar.  Kentli ve beyaz yakalı çalışan bir sosyo-ekonomik statu grubu aileden gelen Sinem, geleneksel bir yaşamın dışında kadının kamu yaşamında aktif olacağı bir hayat istiyor. Aktif yaşamı seven Sinem, sivil toplum çalışmalarına Diyarbakır Gençlik ve Kültür Evi’nde başlamış.
Sinem,  üniversite sınavına 2006 yılında girdiğinde Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Ekonomi-İşletme bölümünü kazanır. Fakat ailesi bu üniversitenin uzak olduğunu düşünerek, tekrar sınava hazırlanmasını söylemişler. Kendisi ile görüşme yapılan Mayıs 2007’de sınava bir kez daha hazırlanıyordu. Sinem, “bu kez her şeyin daha iyi olacağından emin olduğunu” söylemiştir.   
           Bilenler Bilmiyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesini, faaliyetlerine katıldığı Gençlik ve Kültür Evi sayesinde haber almış. Eğitmen kurslarını tamamlayan Sinem, sertifika alarak gönüllü eğitmenliğe başlamış. Bu projenin yaşamını nasıl etkilediğini anlatırken şöyle dedi: “ Bu eğitimi almam iyi  oldu çünkü bana bir açılım sağladı ve yeni bir ufuk açtı”. Aldığı eğitmen eğitimi, Sinem’in gelecek planlarını şekillendirmektedir.  İlerde bilgisayar alanında bir iş yapma arzusunu dile getiren Sinem,  gerçekleştirebilir ise bu tür kurs açmak istediğini söylemiştir.  Aldığı BBBÖ kursları sayesinde bilgisayar bilgisini ilertlettiğini ve bilgisayar kullanımı konusunda ufkunun açıldığından hiç kuşkusu olmadığını belirtmiştir.
 Kültür Evi’nde bilgisayar eğitmeni olarak gönüllü çalışması sayesinde yaşam ve insanlar hakkında  bilgisinin ve deneyimin arttığını belirten Sinem, yeni şeyler öğrenmeye hevesli öğrencilerini gördükçe mutlu olduğunu hissetmektedir.  Sinem kendisini geliştirmek için yabancı dil bilgisini geliştirmek istiyor. Haziran ayında ÖSS’ ye girdiği günün ertesi günü İngilizce dersleri almaya başlayacağını belirtmiştir.  İngilizce bilgisinin kendisine “yeni bir açılım sağlayacağına ve bilgisayar bilgisini pekiştireceğine” inanmaktadır. 
Bu projede  gönüllü eğitmen olarak çalışması, Sinem’in toplumdaki konumunu ve prestijini etkilemiştir. Giyinirken bile çok dikkatli olması gerektiği “muhafazakar çevresinde” şimdilerde parmakla gösterilen ve herkesin takdirini toplayan bir kişi olarak görüldüğünü hissetmektedir. Bu projenin kendi üstündeki etkisini anlatırken,  Sinem şu cümleler ile sözlerini bitirdi: “Bu proje yeni insanlar ile tanışmamı ve yeni bilgiler ve deneyimler kazanarak dünya gençliği ile bütünleşmemi sağlıyor”. Bu nedenle Sinem eğitici olarak çalışmasını sürdürmeyi ve de sosyal sorumluluk projelerinde çalışmayı üniversite eğitimi sırasında sürdüreceğini belirtmiştir.  
BBBÖ Projesi Hikayeleri
Yorum gönder Arkadaşıma gönder Puan ver
 
 
Banner ve Logolarımız   |   Sık Sorulan Sorular   |   Katılım Şartları   |   Site Haritası