Bu Senin Hikayen
 
ANASAYFA   HİKAYELER   HİKAYE GÖNDER   BİZE ULAŞIN   VİDEOLAR   EĞİTİM   FOTOĞRAFLAR
Bilgisayar egitimi beni bir birey, otonom bir birey yaptı ve grup zihniyetini terk ettim
Gönderilme Zamanı: 11.06.2008 19:49:39
Okunma(2102) Toplam Puan(19) Oylama(4)

                                                                                                                                              Ekrem –Şırnak
“Bilgisayar egitimi beni bir birey, otonom bir birey yaptı ve grup zihniyetini terk ettim”
Şırnak’ta bir köyde ikamet eden Ekrem, kömür ticareti yapmaktadır. Siyasete ilgi duyduğu için 1990’lı yılların ortasında aşırı sağ bir siyasi partiye üye olmuştur. Youth for Habitat derneğinin Şırnak’ta mevcudiyetini haber alınca, bu dernek ile tanışmak ve aktiviteleri  hakkında bilgi sahibi olmak istemiştir. Hemen bu dernek ile bağlantı kurmuştur. Bu bağlantı sayesinde  BBBÖ projesinden haberdar olunca eğitmen olmak için müracat ederek, mülakat girmiş ve BBB֒ün eğitmen eğitimi kurslarına 2005-2006 yıllarında katılarak eğitmen sertifikası almıştır. Halk Eğitime bağlı olarak bilgisayar eğitimi veren Ekrem, bilgisayarı ileri düzeyde kullanmak için hergün çalıştığını belirtmiştir. Bilgisayarı ve İnterneti kullanmada ilerleme kaydetmesi sonucu etrafındaki arkadaşlarına da öğretmeye başlamıştır.
 Ekrem öğrenmeye meraklı bir insan olduğunu ve çok kitap okuduğunu söyledi. BBBÖ eğitiminin son aşamasında Istanbul’a kurs görmek için geldiğinde yabancılık çekmediğini çünkü Istanbul’u kitaplardan öğrendiğini söylemiştirç
 Aldığı bilgisayar eğitimi ve sosyal sorumluluk projesine katılım Ekrem’in ufuklarını genişletmiş ve otonom bir kişi olarak hareket etmeğe başlamasına neden olmuştur. Üyesi olduğu Büyük Birlik Partisi’nden istifa ederek, sivil topluma katkıda bulunan bağımsız bir vatandaş olmayı ve grup zihniyetinden uzaklaşmayı tercih etmiştir. BBBÖ projesi yürütücülerinin kişilikleri ve özverili çalışmaları Ekrem’i çok etkilemiş ve onları rol model alarak kendini yeniden keşfetmeye başlamıştır.
 Kömür ticaretini yürüttüğü işyerinde bilgisayar ve İnternet bağlantısı olan Ekrem, siyasi gündemi İnternet gazetelerinden ve haber sitelerinden takip etmektedir. Ayrıca merak ettiği konulardan İnternet üzerinden bilgilenmekte ve kitap okumaktadır. Ekrem, “içimdeki bilgiler İnternet ile patladı ve hergün büyüyor” demiştir. Şırnakta’ki yerel gazetelere yazmaya başlamıştır.
Bilgisayar ve İnternet kullanımını ilerletirken, Youth For Habitat tarafından yürütülen Hayata Artı ve AB Ulusal Ajans projelerine katılmaya başlamıştır. Şırnak’ta gençlik merkezi kurmayı planlamaktadır. 

BBBÖ Projesi Hikayeleri
Yorum gönder Arkadaşıma gönder Puan ver
 
 
Banner ve Logolarımız   |   Sık Sorulan Sorular   |   Katılım Şartları   |   Site Haritası